Õisuba (Phaseolus coccineus) on kaunilt õitsev liik aedoa perekonnast, kuhu kuulub ka nt harilik aeduba ehk türgi uba (Phaseolus vulgaris). Kuigi meie aedades kasvatatakse seda peamiselt ilutaimena, siis tegelikult võib selle pikkades lamedates kaunades olevaid ube ehk seemneid süüa. Noori õisoakaunu kasuta nagu harilikke aedube e. türgi ube.
Enamasti on õisubadel kaunid punased õied ning kirjud seemned, aga on ka valgete õite ja ubadega sorte.
Õisuba on pärit Kesk-Ameerika mäestikest, kus seda kasvatati juba 2000 e. m. a. Mehhiko ja Guatemaala aladel. Muide, erinevalt harilikust aedoast on õisuba mitmeaastane taim e. püsik, kuigi seda kasvatatakse enamasti ühe-aastase taimena.
Muide, õisoa õienektarit armastavad väga koolibrid.
Õisoa kasutamine:
- Hispaanias armastatakse suurte valgete seemnetega sorti "Judión de la Granja"
- Kreekas hinnatakse suurte valgete seemnete ja õitega sorti "fasolia gigantes" (φασόλια γίγαντες). Neid kasvatatakse vaid Kato Nevrokopi, Florina ja Kastoria piirkondades. Just neid ube kasutatakse nt gigantes plaki valmistamisel.
- Ausrrias serveeritakse keedetud kirjusid õisube koos kõrvitsaseemneõliga (käferbohnen).
- Kui talvisel ajal müüakse poes "rohelisi ube", mis on veidi karusema ja suurema kaunaga, siis on ilmselt tegemist Kreekast või Põhja-Aafriksat pärit õisubadega.
Sorte:
Aeron Purple Star, Black Runner, Butler, Case Knife, Hammond's Dwarf, Painted Lady, Pickwick Dwarf, Polestar, Scarlet Runner, White Dutch Runner.
Õisuba teistes keeltes:
- ladina k. - Phaseolus coccineus
- ingl. k. - runner bean, scarlet runner bean, multiflora bean, "elephant beans". Kasutakse ka "butter bean", mis aga viitab tegelikult ka liimaoale.
- saksa k. - Feuerbohne, Wollbohne, Austrias ka Käferbohne
- prantsuse k. - haricot d'Espagne, haricot écarlate, haricot-fleur
- rootsi k. - rosenböna
- soome k. - ruusupapu
- vene k. - фасоль огненно-красная, фасо́ль многоцветко́вая, туре́цкие бобы́
Loe veel: